Aktualności

„Mali Ekolodzy – Wielka Misja dla Ziemi!”

„Mali Ekolodzy – Wielka Misja dla Ziemi!”

19 czerwca 2026 r. w naszej szkole odbyły się wyjątkowe warsztaty ekologiczne dla dzieci z Przedszkola nr 6 w Nysie. W spotkaniu uczestniczyła grupa 5- i 6-latków „Pszczółki” wraz z wychowawczyniami oraz Panią Dyrektor Przedszkola nr 6 w Nysie – Beatą Cukier. 

Celem warsztatów było przybliżenie najmłodszym zagadnień związanych z odpadami, ich prawidłową segregacją oraz wpływem zanieczyszczeń na naszą planetę, zdrowie i codzienne życie. Nauka odbywała się przede wszystkim poprzez zabawę, dzięki czemu dzieci z ogromnym zaangażowaniem uczestniczyły we wszystkich przygotowanych aktywnościach. 

Wszystkie zajęcia edukacyjne odbywały się w nowoczesnej ekopracowni „Zielony Krajobraz Budowlanki”, którą nasza szkoła pozyskała dzięki dofinansowaniu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu w ramach programu „Akademia Młodego Ekologa”. Przestrzeń ta stworzyła doskonałe warunki do prowadzenia zajęć przyrodniczych i ekologicznych, inspirując najmłodszych do odkrywania świata oraz kształtowania postaw proekologicznych. 

Na początku przedszkolaki z grupy wzięły udział w grze planszowej, której zadaniem było posprzątanie lasu ze śmieci. Następnie sprawdziły swoją wiedzę podczas praktycznych ćwiczeń polegających na segregowaniu przykładowych odpadów do odpowiednich pojemników. Nie zabrakło również ciekawych rozmów na temat tego, kim jest ekolog, czym się zajmuje oraz jakie kolory mają pojemniki do segregacji odpadów. 

Po części edukacyjnej przyszedł czas na twórczą zabawę. Na chodniku obok sali gimnastycznej dzieci przy użyciu kolorowej kredy stworzyły przepiękną, kwietną łąkę wolną od zanieczyszczeń i odpadów – pełną barwnych kwiatów, motyli i radosnych kolorów. Powstałe prace były wyrazem troski o środowisko oraz marzeń o czystej i przyjaznej naturze. 

Na zakończenie warsztatów uczniowie klasy 1K wraz z Panią M. Gładysz przygotowali dla naszych gości słodki poczęstunek w postaci pysznych muffinek, które sprawiły wszystkim wiele radości. 

Podsumowując spotkanie, możemy z dumą stwierdzić, że wszystkie przedszkolaki z grupy „Pszczółki” okazały się znakomitymi ekologami. Wykazały się dużą wiedzą na temat ochrony środowiska oraz doskonale poradziły sobie z segregacją odpadów. Na pożegnanie każdy uczestnik otrzymał drobny upominek. 

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom za pomoc w przygotowaniu i organizacji tego ekologicznego przedsięwzięcia. Szczególne podziękowania kierujemy do Pani Dyrektor Beaty Cukier, wychowawczyń oraz przede wszystkim do przedszkolaków za ich aktywność, zaangażowanie i wzorową postawę ekologiczną. 

Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza będzie towarzyszyć dzieciom każdego dnia. Do zobaczenia podczas kolejnych warsztatów ekologicznych za rok! 

A.Rajtakowska, K.Palutkiewicz, I. Żukowska