Aktualności

Obchody Święta Niepodległości w Zespole Szkół Technicznych

14 listopada 2023

W ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości w ZST w Nysie 9 listopada 2023 roku zorganizowano XII Koncert Pieśni Patriotycznej z udziałem przedstawicieli klas.

Koncert rozpoczął się montażem słowno- muzycznym przygotowanym przez uczniów klas 2TF i 3KB5. Motywem przewodnim apelu była „Ojczyzna, którą kocha się nie dlatego, że wielka, ale dlatego, że własna. Przedstawiono trudną drogę do niepodległości naszego państwa, przybliżono portrety najodważniejszych synów Rzeczypospolitej, którzy poświęcili swoje życie walce o wolność i stali się wzorami dla następnych pokoleń. To czego nauczyli nas nasi pradziadowie to patriotyzm, który nie polega na przekrzykiwaniu się, kto Polskę bardziej kocha, ale po cichu z zaciętymi zębami, nieco pochylonymi karkami, lecz z podniesionymi głowami żyli w niej i pracowali.

Liczna grupa uczniów swoim zaangażowaniem i pięknie wykonanymi utworami wyraziła  przywiązanie do historii i ojczyzny. Zaśpiewano m.in. utwory takie jak „Rota”, „Ojczyzno ma”, „Białe róże”, „Już dopala się ogień biwaku”, „Dziś idę walczyć mamo”, „Pierwsza Brygada”, „Sanitariuszka Małgorzatka”, Grono Pedagogiczne wykonało znaną pieśń „Wojenko, wojenko”.

10 listopada 2023 roku cała brać szkolna z nauczycielami odśpiewała „Mazurka Dąbrowskiego”.

M.K.