Aktualności

W świecie armatury przemysłowej z Młodzieżowym Centrum Kariery w Nysie

18 listopada 2022


W ramach własnych inicjatyw, Młodzieżowe Centrum Kariery w dniu 17 listopada 2022r., zaprosiło uczniów klasy 3 PX branżowej szkoły -uczestników nyskiego Hufca Pracy do Fabryki Armatury Przemysłowej WAKMET w Bodzanowie.

Wycieczka zawodoznawcza do lokalnego producenta armatury staliwnej miła na celu poznanie lidera, produkującego na światowe rynki, roli i specyfiki dużego zakładu produkcyjnego z najnowocześniejszym parkiem technologicznym i jego organizacji, wykorzystanie nowoczesnych technologii oraz poznanie świata zawodów i ich specyfiki w środowisku przemysłu lekkiego, w jakim działa WAKMET.

Naszym Przewodnikiem w fabryce był jeden z jego Prezesów, Pan Filip Wilczyński, pasjonat swojej branży i wykładowca uniwersytecki, który w najlepszy, możliwy sposób przedstawił nam działalność fabryki oraz produkty armatury przemysłowej do automatycznej regulacji przepływów mediów w warunkach nadkrytycznych, które stosowane są w kraju i na całym świecie. Oglądaliśmy stanowiska pracy specjalistów wszystkich szczebli oraz procesy technologiczne i ich złożoność. Dodać należy, że armatura produkowana w WAKMET, to przede wszystkim zawory funkcjonujące w skrajnie ciężkich warunkach, od -196 stopni Celsjusza do +670 stopni Celsjusza (aż trudno uwierzyć) i w równie skrajnych warunkach ciśnienia, a mowa tu o rozległych skalach, mierzonych w mega paskalach. Tak więc wszystkie produkty spełniać muszą wymagania najwyższej jakości, być trwałe i zapewniać bezpieczeństwo urządzeń, w których są stosowane. Aby zapewnić bardzo wysokie wymagania produkowanej armatury, w złożonym procesie produkcji poddaje się modele projektowanych elementów wirtualnym testom, uwzględniającym rzeczywiste warunki przepływu w instalacjach; stosuje się najnowocześniejsze metody obróbki za pomocą urządzeń łączących w sobie funkcje tokarki, frezarki, szlifierki a nawet grawerki, dla uzyskania określonych parametrów; sprawdza się w trakcie oraz po procesie zgodność produktu rzeczywistego z modelem komputerowym – dzięki wykorzystaniu metody skanowania 3D, którą, dzięki mobilności skanera 3D sprawdzane są również instalacje już działające. 

Niegdyś maleńka firma, założona przez czterech przyszłych jej właścicieli i trzech pracowników, dzisiaj zatrudnia ponad dwieście osób i wytwarza elementy armatury przemysłowej, cechujące się wysoką precyzją wykonania w innowacyjnym procesie produkcyjnym.

W fabryce znajduje zatrudnienie wielu specjalistów, a pożądanymi są wciąż konstruktorzy, spawalnicy i operatorzy CNC. 

Dla naszych uczestników ogromną przyjemnością była wizyta w tak prężnie działającym zakładzie pracy, gdzie mimo wagi całego procesu produkcyjnego i jego ważności w bezpieczeństwie struktur przemysłowych, czuć dobrą atmosferę i szacunek dla każdego pracownika, składającego się na sukcesy firmy. 

Bardzo dziękujemy Panu Filipowi Wilczyńskiemu za czas poświęcony dla naszej młodzieży oraz pozytywne nastawienie młodych ludzi do odkrywania swoich pasji, a tym samym wzmocnieniu motywacji do działania w przyszłości. 

Joanna Taramina