Aktualności

Nasi uczniowie na stażach zawodowych w Hiszpanii

6 maja 2022

16.04.2022 r. Martyna Klag z klasy 3 PW, Dawid Baran z klasy 2 PX oraz Nela Baranowska z klasy 2 PFS, będący podopiecznymi Hufca Pracy, wyjechali do Hiszpanii na miesięczny staż zawodowy.

Uczniowie u hiszpańskich pracodawców szkolą się w zawodach: kucharz, mechanik pojazdów samochodowych i fryzjer. W trakcie stażu doskonalą język angielski i hiszpański, a także podnoszą swoje kompetencje zawodowe. Praca za granicą umożliwia Martynie, Dawidowi i Neli rozwój osobisty w zakresie komunikacji międzykulturowej i społecznej, wzrost umiejętności pracy w zespole oraz stwarza warunki do eliminacji barier społecznych, komunikacyjnych, a także finansowych.

Jedna z uczestniczek stażu – Martynka szczegółowo opisuje swój pobyt w Hiszpanii:

„Mieszkamy w wielkim domku, pokoje są 3-osobowe, mamy wspólną, dużą kuchnię i przepiękny, obszerny taras. Na staż dojeżdżamy autobusami – mamy bilety miesięczne. Mam staż w restauracji. Uczę się robić hiszpańskie potrawy i poprawiam swój angielski. Czas tutaj leci inaczej, wszyscy są uśmiechnięci i dla siebie życzliwi. W trakcie pracy jest wesoło i miło, razem spędzamy czas. Po pracy mamy czas wolny. Zazwyczaj spędzamy go na integracji z innymi uczestnikami stażu. Mamy też lekcje hiszpańskiego. W trakcie weekendu dużo zwiedzamy, oglądamy różne zabytki. Ostatnio byliśmy nad wodą. Z pogodą bywa różnie. Czasami wieje wiatr, ale na ogół jest ciepło. Mam jednego opiekuna i jedną Panią opiekun (to p. Asia i jest od nas z Nysy z Hufca Pracy). Mamy z Nimi bardzo dobry kontakt. Jest wesoło – atmosfera jak w domu. Jest super. Ten staż, to spełnienie moich marzeń. Jestem wdzięczna, że mogę tu być”.

Stażyści, zanim wyjechali, uczestniczyli w wielu zajęciach edukacyjnych przygotowujących do wyjazdu i pracy za granicą. Jednak udział w międzynarodowej mobilności to dla Martyny, Dawida i Neli nie tylko nauka oraz doskonalenie zawodowe, ale także „ niesamowita przygoda”.

Życzę naszym uczniom, by następne dwa tygodnie stażu były owocne w nabywaniu nowych umiejętności i pięknych wspomnień.

A wszystkich obecnych uczniów klas BSI nr 3 zachęcam do systematyczności, nauki, rzetelnego wykonywania zadań zawodowych w trakcie zajęć praktycznych, gdyż właśnie takie postawy stworzyły szansę naszym stażystom na wyjazd do Hiszpanii.

M. Broszkiewicz